| Description | This beautiful example shows 2 of the problems with shooting fungi, whilst dodging a third. This is definitely a Brittlegill or Russula fungus but whether it is the Gilded species is a guess based on colour, shape, size and environment. Some identifications require spore prints as a minimum and many more require destruction of the fungus. Which fortunately no-one has done here, not even the squirrels who love the Brittlegills and who have nibbled most of the examples I find. The second problem is lighting. The white gills are very reflective to the camera, and retaining detail in them becomes difficult while lighting the cap and background. |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2021:11:12 15:18:58 |
| Make | OLYMPUS CORPORATION |
| Model | E-M1MarkIII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 5.6 |
| Aperture | 5.6 |
| ISO | 200 |
| Shutter Speed | 1/30 |