| Description | I think this is Blackthorn, or Sloe. However I have never seen fruits on this bush, so it could be Hawthorn, or one of the other similar bushes. This is a focus stack of 5 images taken at high res using a focussing rail to offset the focus, instead of the built in focus bracketing. It was proving impossible to get a good shot with enough sharpness and depth for the heart and stamens of the flower while pushing the background out of focus. Hence post processing... |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2020:02:05 16:19:49 |
| Make | OLYMPUS CORPORATION |
| Model | E-M1MarkII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 8.0 |
| Aperture | 8.0 |
| ISO | 200 |
| Shutter Speed | 0.3 |