| Description | Uniquely a rose blossom without an insect or spider on it. Almost all the pictures I have of wild english roses seem to have some form of creature lurking. In order to get the detail in the petals without darkening the background this is an HDR shot. It took some work to get the colours back to a natural appearance. |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2017:06:04 14:14:23 |
| Make | OLYMPUS IMAGING CORP. |
| Model | E-M5MarkII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 5.0 |
| Aperture | 5.0 |
| ISO | 200 |
| Shutter Speed | 1/250 |