| Description | After getting rained on 3 days on the trot I did not feel too great last night, and decided to stay in wrapped up warm, despite the sun. For a photo I dug out the tray of specimens collected and decided I liked the colours in this leaf. I was going to shoot it heavily lit, but saw the shadow of the sun, and opted for natural light. Post processed to a slightly warmer colour, and saturation added to bring out the colour in the shadow. |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2020:10:15 15:07:56 |
| Make | OLYMPUS CORPORATION |
| Model | E-M1MarkIII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 5.6 |
| Aperture | 5.6 |
| ISO | 200 |
| Shutter Speed | 1/5 |