| Description | Seen on the washing line sunning itself, I managed to get lots of images of this very tolerant demoiselle. He, I think, was hanging with wings open like this from the washing line, then moved to the azalea in the shade after a while. Not a species I've logged before, so very pleased this was pointed out to me. This is a handheld focus stack, but has such great colours compared to the single low key frame version I can excuse the stacking problems. |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2022:08:19 17:06:44 |
| Make | OLYMPUS CORPORATION |
| Model | E-M1MarkII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 2.8 |
| Aperture | 2.8 |
| ISO | 800 |
| Shutter Speed | 1/400 |