| Description | This image is actually rotated 90 degrees. The spider was sitting on the fence with one rear leg wrapped around a strand from the web waiting for dinner to fly into the web. It was in the web till I came out, then it ran to the fence, but once on the fence was ok with me getting up close and personal. Raynox only, this is a big spider for the species, but it was happy to sit while I set up the tripod and rails and get several stacks. |
| Artist | Rob Daykin |
| License | This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License |
| Date Time Created | 2022:08:01 17:16:36 |
| Make | OLYMPUS CORPORATION |
| Model | E-M1MarkII |
| Lens Info | 60mm f/2.8 |
| Lens Model | OLYMPUS M.60mm F2.8 Macro |
| Focal Length | 60.0 mm |
| F Number | 5.6 |
| Aperture | 5.6 |
| ISO | 640 |
| Shutter Speed | 1/40 |